Itt az idő a Budapest x darab kocsma után sorozat második részéhez, ezúttal már több részes feldolgozással. KATT IDE a 294-nél készült előzményhez! Merre jártam azóta? Mi nyílt, mi zárt be, mi változott az utóbbi 9 hónapban? Hogy látom fővárosunk kocsmaéletét 420 különböző egység meglátogatása után?
PANASZMEGELŐZŐ: Így is van olyan kocsma és terület, amit nem ismerek és szinte biztos, hogy – bár nagyon igyekszem odafigyelni – nem vagyok naprakész minden új nyitásból és zárásból. 2017.05.30. FRISSÍTÉS: Ez az írássorozat csak az előző rész óta tett látogatásokat, új megfigyeléseket és változásokat taglalja.
Aktuális állásom szerint is az első 14 kerületet jártam be jobban, de már megkezdtem az ismerkedést a XV. és XVI. kerülettel és egy körös tapasztalatom van Budafokon (XXII. kerület) és Kispesten (XIX. kerület) is. Jelenleg 5 kerület érintetlen még a felfedezéseimtől.
1. RÉSZ: VII. KERÜLET – Nem nyugvó pulzálás
Darabszám tekintetében a hetedik kerület még mindig durván (ha nem jobban) vezet. Az egyetlen az én statisztikámban is, ahol három számjegyű darabot jártam be, eddig 116-ot. Ez több, mint kétszer annyi, mint a holtversenyben második / harmadik helyezett hatodik és nyolcadik kerület az egyesével 50 tételükkel. Ezért mindenképpen külön írást szánok rá.
A hetedik kerület még jobban megerősítette kocsma- és bulinegyed címét a hatodikkal szemben, amikor az utóbbi legjelentősebb éjszakai klubja és romkocsmája, az Instant szintén “7ker-be” költözött, fúzióba lépve a Fogasházzal.
Nagy kérdés, hogy az arra alapozó, ténfergő közönségének hiánya hogy változtatja meg hosszabb távon a belső VI. kerület legkocsmásabb vidékét. Bár egyértelmű összefüggés nem mutatható ki (sőt), több bezárást is észleltem mostanában arrafelé (Beer Company Nagymező, Lost in Budapest, Balettcipő és a híres-hírhedt hajnali-reggeli klub, a Piaf) és a Max 1 nevű kiskocsma is a hetedik kerületbe (Középső-Erzsébetváros) pártolt át.
A hetedik kerület éjszakai élete sokarcú, a gyakran “egyetemistakocsmásként” címkézett Erzsébet körúttól, a bohém Kazinczy körüli, rom/lomkocsmás utcahálózaton és a nyaranta fesztiválszerűen nyüzsgő Madách téren/utcán át a felnőttebb kínálatú, turistásabb Gozsdu udvarig. A körúti kocsmák bár közigazgatásilag a fővárosi önkormányzat fennhatóságába esnek, vendégélmény szempontjából nagyon is a hetedik kerülethez tartoznak.
A vizsgált időszakban még több lett belőlük, az ismertebb kocsmaláncok rendre újabb kapukat nyitottak a körútra: új Ördög és új Corvinus Café, a második Salvatore Bar (koktélbár) és a Legjobbkocsma.hu hadserege is gyarapodott (FriendsOFF Bar, Rutin Bar). Az utóbbi hálózatnak a belső utcákban is új egységei nyíltak főleg a Stifler márkanév alatt és Egyetem Presszó arculattal. Bár a franchise-os megjelenés nekem személyesen nem esetem, a terjeszkedésük nagyon látványos és eredményes. Amint nyílik egy új hely, az a következő hétvégén már annyira tele van, mintha mindig is ott lett volna.
Az viszont számomra is pozitív, hogy egyre több példányt nyitnak egy-egy hamburgerezővel karöltve, így enni is jól lehet nálunk. Személyes kedvencem a Deep Burger-től a Fitt Burger, ami esetében a teljes hamburgertöltelék salátalevélbe van csomagolva. Egyéb műhelyeikben pedig a Lepény, magyar kocsmakaja márka terjed. Jelenleg több, mint 30 helyszínen működnek. Durván 80%-uk a hetedik kerületben.
A körút egyéb újabb kocsmái közül saját élmény alapján a Beer Point-ot emelném ki, ami 16 sörcsappal (legalább fele kisüzemi), menőn csapfoglalókkal, nagy magyar és nemzetközi üveges sörválasztékkal, és kocsmakajákkal (köztük hurkát is láttam akcióban!) nyitott meg decemberben.
A Kakas kocsmaág pedig a Király utcai sarkon lett figyelemfelhívó egy az alaphangjánál “utcai gasztrósabb” és elegánsabb darabbal (Grand Kakas). Hasonló profillal vették át az egykori Akácfa Sörözőt is pár sarokra a körúttól.
A bulinegyed főutcájában, a Kazinczy utcában történt bezárásokról már írtam korábban egy összefoglalót.
Azóta legalább két üzletben újra kocsma nyílt már (Se7en Café & Bar, Ziccer). Egy kis mozgás a Gozsdu udvarban és környékén is történt, de azokat még nem szemrevételeztem.
Bezárások közül főleg gyászolom az extravagáns díszletű Király utcai Pop-ot és a többször remek partyhangulatú kicsi Sierrat.
Pár egyéb az előző rész óta nyitott, összetettebb profilú adaléka a kerületnek, ahol megfordultam:
A MALTeR, az Akácfa utcában egy – saját fogalomteremtésükkel élve – “BeerStro” idehaza ritka, akár ötletesen átalakított közép-európai kocsmaételekkel, kisüzemi sörökkel, élőzenei koncertekkel.
Közép-Európa kocsmakajái ide gyűljetek! – KOCSMANYITÁS: MALTeR Sörétterem, Budapest
Még egy írás róla ITT!
A Cake&Beer a Klauzál téren tényleg különleges söröket is tart csapon és üvegben, kiegészítve ritka import sörök rendszeres kóstolóival a Beeroda együttműködésében, sör mellé sütikkel, extra péksütikkel (chilis babos, fetás <wow!), társasjátékokkal, és (most figyelj:) sör tematikájú kiszabaduló szobával. Az utóbbi még rám is vár!
Szintén az Akácfa utcában nyílt a Budapest BARbq, italozó és barbeque-s szentély, egy általam még csak sörrel próbált gasztrokocsma. Inkább a kaják felé dől az arány, de szimpatikus az irány.
Az érdi CSEHvegő nyitott még közben egy pesti egységet is, cseh kocsmakaja és cseh sörök vonalán, Prága Sörház néven. Én inkább a vidéki “anyakocsmát” ismertem meg, a pesti helyszínen egyenlőre egysörös vagyok, de az elődhöz hasonló alapgondolatra építve, koncertekkel feldobva ígéretes.
Egy rokonszenves kis oldalág volt a helyben is fogyasztós sörbolt, a VAN SÖR, januári élményem alapján főleg cseh sörökkel.
Két hely egyéb nyitásának meg különösen örültem, mert a hetedik kerület középső és külső részén találhatók, azt is izgalmasabbá téve. Polyhistor PUB szintén minőségi sörökre épít, és ehhez csavarosan a japán gasztronómiát és japán kultúranépszerűsítést párosítja, elsőre igen elkötelezettnek tűnő menedzsmenttel, szintén alkalmi sörkóstolókkal. Még kijjebb, a Keleti Pályaudvar közvetlen környékén, finoman is vegyes utcaképű sétálószakaszon különösen jól jött oázis lehet a jászapáti Guri Sörfőzde termékeit és az ott főzött egyéb márkákat (Thomas Menner, Hübris) kínáló kellemes, otthonos pince! Próbaüzemben sikerült elkapni, remélem hamarosan élesben látom majd őket Serház néven.
Szintén kíváncsian várom a kerület külső részén tanyát vert, hagyományos élőzenei vonalat képviselő Kandúr Pub-ot, ahol először pont egy zsúfolt kiállításmegnyitó alkalmával próbáltam beköszönni, így eltoltam az alkalmat.
Egy-két egyéb nagyon friss nyitás még elérte a szemem sarkát, de velük is várok még a személyes élményre. Egyelőre úgy tűnik, hogy a hetedik kerület megőrzi a kocsma-királyságát Budapesten, ahogy a sokféleségét is és mindegyik frontján gyarapszik vagy fejlődik.
A folytatásban megnézzük a többieket is!
(A főoldali kép, a Kertész utcai Szimpla kávézóban készült tavaly év végén)